Autyzm dla początkujących

Już samo podejrzenie autyzmu u dziecka potrafi przerazić jego rodziców. Według mnie – dzieje się tak dlatego, że ciągle w powszechnej świadomości autyzm kojarzy się z osobą bardzo nisko funkcjonującą, często nie potrafiącą mówić ani komunikować podstawowych potrzeb. Kiedy diagnozowaliśmy Ewę, w oswajaniu autyzmu bardzo pomogło nam czytanie o różnych jego objawach. Czym więcej wiedzieliśmy, tym więcej mieliśmy pomysłów na to, jak sobie z tym poradzić.

Nie będę tu pisała kolejnego artykułu na temat samej definicji autyzmu – o tym można przeczytać np. tutaj. Postaram się jednak zamieścić garść informacji, które mogą przydać się wszystkim tym, którzy dzisiaj się boją.

Jeśli martwi Cię rozwój Twojego dziecka – wypełnij ankietę znajdującą się pod adresem http://ankieta.badabada.pl/ . Ankieta została stworzona przez Fundację Synapsis i jest badaniem przesiewowym w kierunku autyzmu dla dzieci w wieku 16-36 miesięcy. Wypełnienie jej zajmuje kilka minut, na koniec ankietowany dostaje informację, czy objawy jego dziecka są niepokojące czy nie. Jeśli tak – nie oznacza to jeszcze diagnozy autyzmu – po prostu trzeba skonsultować się z psychologiem.

Jeśli już jesteśmy przy Fundacji Synapsis, to polecam informatory opracowane przez Fundację. Można tam znaleźć praktyczne informacje dotyczące ośrodków terapeutycznych, świadczeń, niezbędnej papierologii itd. Kopalnia wiedzy:)

 Jeśli jest Ci ciężko, potrzebujesz wsparcia – przeczytaj to!