Żarty żartami…

Żarty żartami…

Ewa jest mistrzynią aluzji filmowych/książkowych/sytuacyjnych. W mgnieniu oka tworzy powiązania pomiędzy różnymi motywami i rzuca jakimś cytatem, imieniem czy tytułem. I oczekuje, że rozmówca będzie za nią nadążał.

Dopóki nie chodziła do przedszkola i przebywała głównie z nami – mieliśmy jeszcze szansę. Wszystkie bajki, które widziała – widziała z nami. Wszystkie książki – my jej przeczytaliśmy. Ale wyszła do ludzi i zrobiło się trudniej. Bo czasami zaczynała opowiadać o jakiejś sytuacji czy książce tak, jakbyśmy my wiedzieli o co chodzi.

Na szczęście czym jest starsza, tym lepiej rozumie, że aluzje i różnego rodzaju odniesienia mają większą szansę na bycie zrozumianymi, jeśli rozmówca kojarzy dany film/książkę/sytuację. Widzę, że zaczyna różnicować to, co mówi i na jaki temat żartuje w zależności od tego, z którym z nas rozmawia (bo coraz częściej jest tak, że np. do kina idzie tylko z jednym z nas).

Czasami jednak zakłada, że dany żart czy aluzja powinna być zrozumiana przez wszystkich – no bo jak ktoś mógł danego filmu nie widzieć. Lub też – że dana grupa osób, ze względu na swoją pracę, powinna daną aluzję złapać. Niestety – nie zawsze tak się dzieje – ostatnio na przykład Ewa bardzo się zdziwiła, że Pani Dentystka nie widziała „Gdzie jest Nemo”. Ta sytuacja tak bardzo podkopała autorytet Dentystki, że Ewa i Dawid zgodnie stwierdzili, że dalszych wizyt mam u tej pani nie umawiać.

PD5757045_Film-Fin_2552898k

Jutro kolejny dzień próby, jeśli chodzi o aluzje filmowe Ewy. Jutro przedszkole odwiedzi Pan Policjant. I bardzo możliwe, że Ewa będzie chciała sprawdzić jego wiedzę na temat Najważniejszego Filmu o Policjantach – „Zwierzogrodu”. Najprawdopodobniej zrobi to witając Pana Policjanta okrzykiem: „O, Hiphopek!”.

Judy_Standing_Render

Mamy z Dawidem nadzieję, że Pan Policjant film widział. I ma poczucie humoru. Jeśli nie – czy myślicie, że nazwanie policjanta „Hiphopkiem” może podpadać pod znieważenie funkcjonariusza? 🙂

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s