2 kwietnia

2 kwietnia

1200-550

W 2007 r., z inicjatywy małżonki emira Kataru, ONZ uchwaliło rezolucję ustanawiającą 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Z tej okazji w wielu krajach na całym świecie prowadzone są kampanie informacyjne zwiększające wiedzę społeczeństwa o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Przyświecają temu dwa główne cele: doprowadzenie do lepszej i wcześniejszej wykrywalności tego zaburzenia u dzieci – co przekładać się będzie na bardziej efektywną terapię i w rezultacie lepsze rokowania dla poszczególnych osób, oraz zwiększenie wiedzy na temat zachowań, ograniczeń i możliwości osób z autyzmem – co z kolei powinno doprowadzić do ułatwienia im funkcjonowania w społeczeństwie.

W Polsce w ramach ogólnoświatowej akcji Light It Up Blue, wiele budynków w całym kraju zostanie dzisiaj podświetlonych na niebiesko. Jeśli kiedyś się zastanawialiście, dlaczego tak właśnie się dzieje – to już wiecie;)

Mogłabym tutaj z tej okazji napisać coś mądrego na temat autyzmu, ale pomyślałam sobie, że pewnie wyjdzie nudno i nikt nie przeczyta:) Ale 2 kwietnia trzeba jakoś uczcić, więc zapraszam na Subiektywny Przegląd Filmów z Autystami wg TrzeciegoPasażera 😉 Być może coś Was zainspiruje i obejrzycie – i dzięki temu trochę łatwiej będzie Wam zrozumieć jakiegoś autystę. Nie wszystkich oczywiście, bo każdy jest inny – ma inny charakter, inny rodzaj zaburzenia – ale może chociaż jednego. A to bardzo dużo.

  1. Jeśli lubisz inspirujące filmy biograficzne i/lub jesteś matką małego autysty (szczególnie zaraz po diagnozie): Temple Grandin

Film opowiada historię Temple Grandin – wysoko funkcjonującej autystki. Akcja zaczyna się w latach pięćdziesiątych – mama czteroletniej Temple słyszy od specjalisty, że powinna oddać córkę do zakładu. Córka nie mówi, nie ma z nią kontaktu, wpada w histerie. Nie ma sensu opisywać całego filmu, wspomnę jedynie tyle, że matka nie oddała Temple do zakładu, a dzisiaj Temple Grandin jest profesorem zootechniki i autorką wielu książek. Film szczególnie inspirujący dla rodziców kilkuletnich, niemówiących dzieci (ja przepłakałam cały, od początku do końca:))

2. Jeśli lubisz rozp*erduchę: Księgowy

Myślę, że dosyć dobrze oddaje, jak może wyglądać autyzm – na różnych poziomach funkcjonowania. Oprócz tego – wspomniana już rozp*erducha. No i Ben Affleck:) (A dla fanów „Trolli” – również Anna Kendrick, czyli głos Poppy z oryginalnej ścieżki dźwiękowej:))

(nie dajcie się zwieźć tym cyferkom na szybie – w filmie jest jednak więcej rozp*erduchy niż cyferek, zapewniam Was)

3. Jeśli jesteś moim bratem (a.k.a. Wujkiem Filipem): Power Rangers

Jedna z moich największych traum z czasów późnej podstawówki/liceum to konieczność oglądania Power Rangersów w soboty rano. To był w tych czasach chyba ulubiony serial Filipa. NIE ZNOSIŁAM.

(Druga trauma to konieczność oglądania skoków narciarskich w niedziele. Nie wiem, co było gorsze:))

W wersji kinowej, która aktualnie wchodzi do kin, jeden z głównych bohaterów (ten niebieski) ma spektrum autyzmu. I z tego co słyszałam – jest to nawet nieźle pokazane. Tak więc jeśli ktoś lubi ten rodzaj filmu, lub ma sentyment z dzieciństwa – jest to dodatkowy powód, żeby obejrzeć.

Swoją drogą – w połowie lat 90, kiedy wychodziły pierwsze serie Power Rangers, „politycznie poprawnym” było umieszczenie w obsadzie minimum jednej kobiety, Azjaty i Afroamerykanina. Dzisiaj, oprócz tych już wymienionych, również autysty i osoby homoseksualnej. Czasy się zmieniają:)

4. Jeśli jesteś dzieckiem: Ulica Sezamkowa

Być może były wcześniej programy dla dzieci czy bajki, które podeszły już do tematu „oswajania” autyzmu, jednak ta inicjatywa odbiła się chyba największym echem. A odcinek, w którym pojawia się Julia – „pierwszy w historii muppet z autyzmem” – jeszcze nawet nie został wyemitowany (premiera 10 kwietnia)!

5. Jeśli chcesz obejrzeć wszystko

Lista jest długa, można ją znaleźć np. tutaj: Filmy z autyzmem w fabule 🙂

 

zdjęcie: http://www.cushmanwakefield.pl/pl-pl/news/2017/03/real-estate-to-light-it-up-blue/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s