Znowu wyniki

Znowu wyniki

Rok temu pisałam o ocenach funkcjonowania Ewy (Tabelki, wykresy, wyniki). W tym roku znowu Ewa miała robioną diagnozę PEP-R, więc dla potomnych zamieszczam podsumowanie:)

Diagnoza PEP-R była ostatnią rzeczą, którą robiliśmy razem z Ciocią K. „Ciocią”, a nie „Panią”, bo Ciocia K. była terapeutką Ewy od samego początku, czyli dokładnie cztery lata. Poświęciła jej masę czasu, uwagi i serca – za co jesteśmy jej naprawdę bardzo wdzięczni ❤ Ciocię K. zastąpiła Pani M., logopeda.

dav

Poniżej na czerwono zaznaczyłam wyniki z zeszłego roku:

dav

Wnioski z PEP-R:

  1. Brak manieryzmów ruchowych, echolalii odroczonej i bezpośredniej, fiksacji, nieodpowiednich reakcji na bodźce.
  2. Ewa dobrze sobie radzi jeśli chodzi o naśladowanie (zarówno w zakresie motoryki dużej i małej). Ja od siebie mogę dodać, że nie tylko potrafi naśladować, ale w ogóle pojawiła się u niej chęć naśladowania. Na przykład – jednymi z jej ulubionych bajek, i to od bardzo dawna, są Tree Fu Tom i Klub Przyjaciół Myszki Mickey. W obu bajkach postaci zapraszają widzów do powtarzania pewnych ruchów (w Tree Fu Tom dziecko „czaruje” razem z głównym bohaterem, w Klubie główny nacisk kładziony jest na powtarzanie różnego rodzaju „zaklęć” i odpowiadanie na pytania). I o ile Ewa zawsze tymi bajkami była zainteresowana, to do wykonywania poleceń w ogóle nie podchodziła, a jeśli już, to nie dawała rady wykonywać ich tak szybko, jak by sobie tego życzyli autorzy bajek. Od niedawna – znowu wróciła do obu bajek i naśladowanie bohaterów stało się dla niej głównym punktem programu.
  3. Znacząca poprawa (i to większa, niż prognozowana rok temu!) w zakresie motoryki dużej, co wspominała wcześniej również Pani Agnieszka (przydały się te wszystkie zajęcia sportowe, na które chodzi Ewa – w przedszkolu ma judo, klub sportowy, gimnastykę, rytmikę i taniec, a oprócz tego raz w tygodniu chodzimy z nią do szkółki pływackiej).
  4. Dziwne rzeczy dzieją się u Ewy z lateralizacją. Wcześniej preferowała lewą rękę i przyzwyczailiśmy się myśleć o niej jako o leworęcznej. Teraz – coraz częściej zmienia dłonie i na chwilę obecną lateralizacja w zakresie ręki jest nieustalona. Dominujące oko: lewe, noga: lewa.
  5. Ciocia K. zauważyła również, że koordynacja wzrokowo-ruchowa jest słabsza niż powinna. Zalecono nam wizytę u okulisty, żeby sprawdzić, czy wzrok na pewno jest ok. Sprawdziliśmy – wzrok idealny:) Dla pewności mamy wybrać się też do ortoptysty oraz – to już jesienią – zrobić raz jeszcze badanie wzroku u okulisty, ale po podaniu atropiny. Jeśli jednak chodzi o słabą koordynację wzrokowo-ruchową, to wyczytałam gdzieś, że to może być skutkiem lateralizacji skrzyżowanej.
  6. Komunikacja i mowa czynna – tutaj musimy jednak włożyć więcej pracy. Stąd też dodatkowe zajęcia z logopedą. Po pierwszych zajęciach z Panią M. pojawiło się też zalecenie, żeby odwiedzić z Ewą laryngologa i zrobić jej videofiberoskopię (badanie migdałka – kamerką wkładaną przez nos) – to też już zrobiliśmy i migdałek faktycznie jest nieco powiększony, ale nie ma dramatu.
  7. Wynik ogólny – 4 lata i 1 miesiąc, w skali obiecującej – 5 lat i 1 miesiąc. Wynik jest jednak najprawdopodobniej zaniżony ze względu na fakt, iż Ewa już rok temu wyczerpała skalę w zakresie percepcji i trudno określić, na jakim poziomie ta percepcja jest obecnie. Nie udało nam się osiągnąć wyniku obiecującego sprzed roku (4 lata i 7 miesięcy), ale może dogonimy za rok:)

Co do ATEC – robiłam go rok temu, więc z kronikarskiego obowiązku zrobiłam znowu. Wynik – 16 punktów  (Obszar I – 2, Obszar II – 3, Obszar III – 4, Obszar IV – 7). Rok temu – 17. Chociaż mam wrażenie, że ten test jednak jest bardzo wrażliwy na to, w jakim okresie jest robiony – tym razem Ewa miała nieco gorsze samopoczucie niż zwykle, więc pojawiły się np. okazjonalne nadwrażliwości na dźwięki czy wycofanie – co zwiększyło liczbę punktów w niektórych obszarach.

Działamy dalej! 🙂

Jedna myśl w temacie “Znowu wyniki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s