O mówieniu

O mówieniu

Z mówieniem Piotrka to jest tak: zawsze mówił dużo, ale w kompletnie niezrozumiałym przez nas języku.

Z czasem dało się z tego wyodrębnić pojedyncze słowa. Jednym z pierwszych i do dzisiaj niezmiennych było wspominane już tutaj ama (kabanos). Później pojawiały się kolejne. Przełomem okazało się nauczenie go wyrażenia daj. Bo po daj można umieścić całą masę rzeczowników! A więc było daj ama, daj siesie (serek), daj auto – a my wiedzieliśmy, że ten zlepek dziwnych dźwięków po daj to określenie jakiegoś przedmiotu. Wkrótce pojawiło się też moje – Piotrek mógł więc zamanifestować swoją chęć posiadania. Moje auto, moje pibi (pingwin), moje mama (kierowane zazwyczaj do chcącego mnie przytulić Dawida ;)).

Z imionami i nazwami osób sprawa jest już bardziej skomplikowana. Wprawdzie mama, tata i Ala/Aja/Lala (Ewa) używał od zawsze, ale już babcia/dziadek/ciocia – niekoniecznie. Jednocześnie bez zająknięcia potrafi wymienić imiona wszystkich piesków z Psiego Patrolu. Najdziwniejsze jest jednak to, że nie wypowiadał w ogóle swojego imienia. Najpierw myślałam, że Piotrek jest dla niego po prostu za trudne do wypowiedzenia (skoro taką Ewę przerobił na Alę). Później zaczęłam się nakręcać. „A może on jest pozbawiony samoświadomości? Może nie wie, że istnieje?” myślałam. „Może to jest objaw jakiegoś głębokiego zaburzenia psychicznego?”. Przed wertowaniem w tym kierunku internetu powstrzymał mnie tylko kompletny brak czasu.

Jakieś dwa tygodnie temu zrozumiałam, w czym problem. Otóż, moi drodzy czytelnicy, problem tkwi w mało domyślnych rodzicach, którzy przez prawie trzy lata nie zorientowali się, że Piotrek to po piotrkowemu Ciere/Ciri

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s